Košík je prázdný
Zákaznická linka 775 282 056 (Po - Pá: 8:00 - 17:00)
SingingRock Outlet

Seznamte se s HEXemSINGING ROCK
uvádí na trh zbrusu novou lezeckou přilbu HEX. Při té příležitosti jsme trochu vyzpovídali našeho vývojáře, specialistu na přilby Aleše Steklého, který přilbu navrhl a vyvinul.

Přilba má zajímavý vzhled a na první pohled je dobře odvětraná. Prozradíš, v čem jsi hledal inspiraci při návrhu designu?

Inspiraci pro tuto přilbu jsem čerpal z přírodních tvarů a struktur, např. snadno rozpoznatelný vzor včelí plástve.

Z jakých materiálů je přilba vyrobená a jaké jsou jejich vlastnosti? V čem je jejich výhoda pro lezeckou přilbu?

HEX se skládá ze dvou hlavních materiálů a to odolného ABS, použitého na ochrannou skořepinu, a houževnaté EPP pěny, která zastává tlumící funkci. Právě tato kombinace nám umožnila vytvořit přilbu, která je oproti o generaci starším skořepinovým přilbám bezpečnější ale také více odvětraná.

1517


V popisu produktu je zmíněno, že přilba zaručuje vysokou míru ochrany proti nárazu, včetně opakovaného. Znamená to, že když mi na přilbu spadne kámen, tak ji můžu dále používat?

Při této otázce se mi vybavila scéna z filmu Pelíšky: „Jakou silou? Vší silou, děvče! To bylo málo...“
Záleží totiž především na velikosti a počtu nárazů. EPP pěna použitá na HEXu dokáže utlumit dva na stejné místo dopadající nárazy dle EN 12492. To znamená úder závažím o váze 5 kg z výšky 2 metry a to už je pořádná rána. Síla přenesená na zkušební maketu pak nesmí přesáhnout 10 kN.
Pokud si uživatel nebude stavem přilby jistý, měl by se na nás obrátit, jak mu také radíme v návodu k použití.

V čem je HEX jiná přilba než Penta?

HEX sází na vyšší odolnost a bezpečnost oproti Pentě, která je zaměřena na minimální hmotnost. Je více odvětraný díky pravidelně rozmístěným otvorům, kterých je celkem 35. Velikost HEXu se nastavuje otočným kolečkem, podobně jako u cyklistických přileb, což je snadnější a rychlejší. Oproti Pentě je HEX dodáván ve dvou velikostech (M, L) a v 5ti barvách, čímž jistě zaujme širší škálu uživatelů.

1515


Jedná se o lezeckou přilbu, ale na jaké další aktivity je přilba vhodná? Můžu si přilbu vzít třeba na canyoning nebo skialpy?

HEX je certifikován jako přilba pro horolezce dle normy EN 12492, tudíž je vhodný pro sportovní lezení, horolezectví, alpinismus, via ferraty, lanové parky a podobné lanové aktivity. Pro canyoning či speleologii ji klidně můžeš použít. Pro skialpinismus, respektive lyžování tato přilba není certifikovaná. Nesplnila by totiž požadavky normy na lyžařské přilby, kde se zkouší průraz ocelovým kuželem i z boku, nejen seshora jakou u lezeckých přileb. Kvůli větracím otvorům nelze požadavky lyžařské normy splnit. Avšak skialpinismus je kombinací alpinismu a lyžování, tudíž je lepší mít na hlavě přilbu lezeckou, než žádnou.

Co bys doporučil při zkoušení a výběru přilby? Jak správně přilbu seřídit?

Prvně, přilba ti musí sedět! Před nasazením si přilbu povol pomoci otočného kolečka a po nasazení dostatečně dotáhni. Přilba by měla držet i bez zapnutí podbradního pásku. Potom si symetricky seřiď průvlečné lícní spony do vhodné polohy, tak aby popruhy nešly přes uši. A jako naposled si nastav délku podbradního pásku. Přilbu používej pouze v ideální poloze, jinak budeš vypadat jako jouda (a ještě k tomu tě přilba nebude chránit ideálně).

Nezapomeň si pod přilbu zkusit tenkou čepici nebo pružnou kapuci mikiny. A zároveň zkus přes novou přilbu přetáhnout i kapuci tvoji nepromokavé bundy! No, a v neposlední řadě, se ti přilba musí líbit a ladit k tvému lezeckému outfitu 🙂

A dotaz na závěr, jakou barvu HEXe sis vybral ty?

Já rozhodně "ice white"!

Díky za rozhovor.

1516
Vytisknout stránku Info servis Kontakt